Výměna oleje v automatické převodovce

Proč a kdy měnit ojel v automatické převodovce:

Majitelé automobilů s automatickou převodovkou žijí s informací, že automatické převodovky mají doživotní náplň oleje již z výroby. Tato informace je bohužel mylná a dochází kvůli ní k častým poruchám a nutným opravám převodovky

Jakýkoliv olej ztrácí časem a používáním své vlastnosti, stává se opotřebovaným a nevhodným pro další používání. Když nastane opotřebení oleje, je třeba ho vyměnit, protože stárnoucí olej ztrácí své důležité vlastnosti, jako viskozitu a hustotu. Olej v motoru je měněný v pravidelných intervalech a uživatelé motorových vozidel se nad tímto faktem vůbec nepozastavují. Na rozdíl od toho, výměna oleje v automatické převodovce stále vyvolává značné diskuse a polemiky. Nicméně při bližším pohledu na konstrukci automatické převodovky vidíme, že je nesrovnatelně více citlivější na kvalitu a čistotu oleje než motor. Olej v automatické převodovce hraje důležitou roli na její funkčnost.

 

Kontrola hladiny oleje v automatické převodovce:

Ze všeho nejdůležitější je, aby do prostoru s olejem nevnikla žádná nečistota, předmět nebo textilie. Hydraulický mechanismu je velice citlivý na veškeré nežádoucí předměty. Proto se musí používat speciální utěrky, které po sobě nezanechávají žádné stopy. Používáním nevhodné utěrky může postupem času dojít k ucpání olejového filtru nebo poškozením hydraulického sytému.

Kontrola oleje většinou probíhá za chodu motoru v poloze Parking. Olej by měl být zahřátý, ideálně po 20 km jízdě. Pokud nebude motor nastartovaný a nebude zahřátý, hrozí vysoké riziko poškození převodovky nebo špatné naměření stavu oleje. Používat by se měl pouze předepsaný olej:

 • Barva – může být červená, žlutá nebo čirá, nesmí být černá.
 • Měl by být vždy průhledný.
 • Neměl by zapáchat.

 

Výměnu oleje v automatické převodovce by mělo být pravidelně provedeno po ujetí každých 30 - 60 000 km:

Po ujetí těchto kilometrů je olej v automatické převodovce již značně opotřebovaný ztrácí viskozitu a nečistoty v něm můžou začít ovlivňovat plynulé řazení. Při způsobu jízdy, kdy je automatická převodovka značně zatěžována, tento interval může být ještě nižší.

Neodkládejte výměnu oleje v automatické převodovce na později. Včasnou výměnou můžete předejít zbytečným problémům s automatickou převodovkou a nákladnými opravy. Pokud se vaše číslo na tachometru blíží k doporučeným kilometrům, navštivte náš autoservis a my vám kvalitně a rychle olej v automatické převodovce vyměníme. Vždy, při každé výměně oleje, provádíme důkladné vyčištění automatické převodovky ve dvou fázích a doplňujeme ji certifikovaným olejem.

 

Jak často měnit olej u automatické převodovky?

 • Nově koupená vozidla – po prvních 80 000 km, další výměny po 60 000 km
 • Ojetá vozidla – každých 40 000 – 60 000 km
 • Vozidla s nadměrným zatížením převodovky – 30 000 km

 

Výměnou starého oleje v automatické převodovce za nový:

 • zvýšíte spolehlivost převodové soustavy
 • prodloužíte životnost automatické převodovky
 • odstraníte nepřesné řazení
 • napravíte vynechávání přenosu jednotlivých stupňů
 • předcházíte případné drahé opravě a problémům s automatickou převodovkou
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše